aperez2724 aperez2724
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Sara bought 5 sandwiches for $12.00. How much did she pay for 1 sandwich?

Respuesta :

dhakalprity1 dhakalprity1
  • 11-02-2021

Answer:

$2.40

Step-by-step explanation:

5 sandwich = $12

1 sandwich = 12 ÷ 5 = $2.40

Answer Link
greeneggsandham1234 greeneggsandham1234
  • 11-02-2021
the answer $2.40 hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Solve the following equation for the variable a 2a+b=c-4d
Each leg of a 45-45-90 triangle has a length of 6 units. What is the length of its hypotenuse?
Why won't a magnet help you separate a mixture of the salt and water
The area paint can cover varies directly as the volume of the paint. An area of 11,200 square feet can be covered by 40 gallons of paint. How many gallons of
The number of flaws per square yard in a type of carpet material varies with mean 1.4 flaws per square yard and standard deviation 1.2 flaws per square yard. Th
why is the Neolithic revolution a turning point in human history?
what is the equation of a line perpendicular to y=3x-2
Complete the following sentence so that the subject agrees with the verb? ____needs to take the dog for a walk. A) Tamara or her brother B) Tamara and her brot
exploring how indoor air pollutants lead to respiratory problems is an example of using biology to
Letter flipper on a game show. Periodic table pun