aperez27314 aperez27314
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leanna is making a craft and needs 12 yards of ribbon. If 2 yards of ribbon cost $1.25, how much will 12 yards cost?

Respuesta :

Sindytorres467 Sindytorres467
  • 11-02-2021

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

2 yd= 1.25

we have 12 yd so 12/2= 6

6*1.25= 7.50

Answer Link

Otras preguntas

The different phases of matter are A. gas B. solid C. liquid D. mixture E. compound
5120,1280,320,80,20 recursive rule
Explain why, if we adopted moral relativism, we would not be able to make any claims about the conduct of Mother Teresa as opposed to that of Adolf Hitler.
NADH is also used by cells when making certain molecules. Based on your knowledge of the role of NADH in cellular respiration, what do you think NADH's role is
Which statement best describes the purpose of body paragraphs in a literary analysis essay? O A. They introduce the essay's claim. O B. They summarize the essay
The accounts in the ledger of Monroe Entertainment Co. are listed in alphabetical order. All accounts have normal balances. Accounts Payable 1,500
A ball dropped from rest falls freely until it hits the ground with a speed pf 20 m/s. The time during with the ball is in free fall is approximately
Of all the trees planted by a landscaping firm, 45% survive. What is the probability that 13 or more of the 15 trees they just planted will survive
This question has been haunting me like the elementary school grilled cheese sandwiches please help Instructions:simplify
Expression of the sum of a number and three divided by seven