ondray7890 ondray7890
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Pia baria's ice cream shop sells ice cream by the pound. They charge $2.25 per pound. The toppings are $0.30 each. Suppose your bowl of ice cream weighed 0.6 pounds and you got two toppings how much is the total cost?

Respuesta :

taliaisaacbailey
taliaisaacbailey taliaisaacbailey
  • 12-02-2021
$2.85 + $0.6= $8.85
$2.25 + $0.6 = $2.85
$0.30 + $0.30 = $0.6
Answer Link

Otras preguntas

Choose all the answers that apply. Chronic diseases____. - are communicable - are non communicable - can be prevented - are the leading causes of death world
Are all liquids able to conduct an electric current
How did technological advances in agricultural equipment after World War II affect Georgia?
How many unit cubes are in this rectangular prism? A) 20 B) 32 C) 47 D) 60
Can somebody answer this for me
Write an equation of the circle given its center and radius
Jason can run 4 1/2 miles in 1/2 hour. What is his average speed in miles per hour?​
What did the “double v campaign” refer to? A.) the two front war the Us military had to wage during WWII B.) the joint goal of the Us and Great Britain to defea
the range of the following relation {(3,-5), (1,2), (-1,-4), (-1,2)} is
Why did US leaders want access to China’s markets after the Spanish American war