mslestrange
mslestrange mslestrange
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. De Vera bought half a dozen eggs for Php 31.50. How much
did each egg cost?​

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 13-02-2021

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

a half dozen is 6

31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.

those are some expensive eggs!!

Answer Link

Otras preguntas

what is 7/5 as a decimal number
Describe how the Hawaiian Islands were formed and how they are evidence for mantle plumes.
6 divded by 2/3 = what
What biome is New Caledonia considered?
A grade has 81 girls and 72 boys. The grade is spilt into groups that have the same ratio of boys to girls as the whole grade. How many girls are in a group tha
How do plant populations in a community change over time?
How do plant populations in a community change over time?
What biome is New Caledonia considered?
Describe how the Hawaiian Islands were formed and how they are evidence for mantle plumes.
solve using elimination, 2x+5y=2   3x-5y=53