deontarr89 deontarr89
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Customers can pick their own berries at the Gooseberry Farm. They pay $4 to enter the farm and $1.50 per pound for the berries they pick. Write an equation to model the total cost, y, for x pounds of berries

Respuesta :

akaiqbacon
akaiqbacon akaiqbacon
  • 13-02-2021

Hi there!

$5.50=y

1 pound=x

4+1.50=5.50

Answer Link

Otras preguntas

how do I find out is 28% of 70?
A membership to the gym costs $23 per person in 1995. The membership cost has increased by an average of $6 per person for each year since 1995.a. Write a linea
How divide 32.4 into 52 step by step.
How do you simplify -9(10n-8)+4n?
Please i need major help. A bookstore sells 4 non fiction books for every 12 fiction books sold. A. What ratio of fiction books sold to non fiction books sold.
The process of grouping things based on their similarities is?
What is 4(x+3) thank you
write the sum as the logarithm of a single number.log ˯5 (7) +log˯5 (3)
what is the answer to -12/-9 is equal to what
If you were writing an electron configuration for a bromine atom , which elemental symbol would you place in the bracket