Seudónimo Seudónimo
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Three pounds of fish costs $14.97 at the market. What is the unit price of the fish in dollars per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-11-2016
$14.97 divided by 3 is $4.99
Answer Link
Jura Jura
  • 10-11-2016
If three pounds of fish costs $14.97, then to get the answer you divide $14.97 by three. $14.97÷3=$4.99

Fish is $4.99 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

Write an algebraic expression for two fifths the cube of a number
who is the aztec king
Find two numbers whose product is -140 and sum is -4.
what is 2.1 rounded to the nearest tenth?
(a + 2b + 3c) − (4a + 6b − 5c) is equivalent to? Can you please explain with some details?
Which shape is always a parallelogram (Pentagon,trapezoid,rhombus,or triangle
What is the slope-intercept form of 8x - y - 6 = 0? Can anyone explain how to make it step by step?
What energy source do plants use to produce sugar?
How did the power of the English monarchy grow and change?
Which British dominion achieved independence in 1921-22, following the Easter Rising of 1916? a) the southern counties of Ireland b) Canada c) Ulster d) Ind