lindasara124love
lindasara124love lindasara124love
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mr adams spent $36.25 on 12.5 pounds of nestle crunch. determine the cost per pound of nestele crunch, showing each step in the process

Respuesta :

chul
chul chul
  • 10-11-2016
What you know:

Mr. Adams spent $36.25 on 12.5 pounds.

All you do to find the cost per each pound is:

36.25/12.5

Your answer: 
$2.9 dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

Drivers safety Age 17 and convicted
NO LINKS!! You just found out that your retirement fund is losing money at an annual rate of 6.3% compounded quarterly. Currently, you have $56,700 in the accou
What is the value of x and y? Show all your work.
How to add fractions with unlike denominators
In 3 or more sentences explain what geometric and arithmetic sequences are, the patterns of each one, what the equations look like, and what information you nee
Geometric mean of 2 and 22
A knowledge problem exists when a. the information available to a decision-maker is not accurate and based on opinion. b. the information needed to make a go
An equation was created for the line of best fit from the actual enrollment data. It was used to predict the dance studio enrollment values shown in the table b
alcohol is prominent in how many assaults annually? 50,000 150,000 250,000 100,000 200,000 Not sure
10. Grapes are on sale for $2.36 per pound. Pounds 0.75 1.25 2 2.5 Total Cost Number 10