dory15aurelus dory15aurelus
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

kori spent 46.20 on 12 gallons of gasoline.what was the price per gallon?

Respuesta :

pandakek pandakek
  • 10-11-2016
$3.85 per gallon is the price per gallon
Answer Link
giselacamel giselacamel
  • 10-11-2016

$3.85

Explanation:

given the cost of 12 gallons. To find the cost of 1 gallon you just divide the cost of 12 by 12.

so 46.2012=3.85

Was this helpful? 
Answer Link

Otras preguntas

Is this statement true or false a quotient is the result of division
Find the sum of 5(-3.4k -7) + (3k +12) and please show work
what is the difference between a prime number and a complex number?
What was the name given to americans who supported independence
there are 5 more crows than cows in a farm field. there is a total of 52 legs on all the animals. How many crows and how many cows are in the field?
write a related subtraction fact for 9+3=12. & explain how the two facts are related?
Read the sentence. We (fill) garbage bags with trash from the school playground. What is the correct present participle for the regular verb fill? 1. are fillin
Which quote best expresses John Muir’s philosophy? A. "When we try to pick out anything [in nature] by itself, we find it hitched to everything else in the univ
what is the difference between a prime number and a complex number?
Why does good citizenship matter?