BeastMode2424
BeastMode2424 BeastMode2424
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Parmesan cheese was on sale for $13.60 per pound. Wesley bought a piece of the Parmesan cheese that weighed 1 1/8 pounds. How much did he pay?

Respuesta :

jeanmarcx
jeanmarcx jeanmarcx
  • 10-11-2016
cross multiply 11/8 with the price 13.60 to get a price of $18.7
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-11-2016
13.60 * 1 1/8 =
13.60 * 9/8 =
122.4/8 =
15.30 <==
Answer Link

Otras preguntas

I have to write a bridge for my English essay. It's suppose to come between the hook and your thesis statement.. ? i need an example of one
x is greater than -1 and less than or equal to 3
What are the x-intercept and y-intercept of the graph of y=−1/2x+4 ? Drag and drop your answers into the boxes. x-intercept: y-intercept: a:-8 b:-4 c:-2 d:2
Which statement indicates a safe practice for fire prevention and protection? A. Block the path to a fire extinguisher. B. Do not obstruct fire doors and shu
The first step in using amino acids as fuel is to __________ them.
Why does a small particle size generally cause a reaction to proceed faster? a. the only reason is that there are more collisions per second. b. the collision
A number divided by 43 has a quotient of three with 28 as the remainder what's the number
I've been stuck on this for over an hour! Please help with this last question! It's the definition of -al that is used in the word "abnormal" and then I'll be a
How did the mongol rulers change once their conquests were complete?
How many binary digits does a single hexadecimal digit represent? A. 2 B. 1 C. 6 D. 4