Ihateschool1239O Ihateschool1239O
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

a man needs to buy 4 yards of wire. the wire is sold at 53 cents an inch . how much will 4 yards cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-11-2016
1 yard is 36 inches
4 * 36 = 144
144 * 0.53 = 76.32
The wire cost $76.32
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate 7 – (-1). ​
Which two-dimensional net does not represent a three-dimensional rectangular prism?
What should a food worker do to prevent chemical hazards from contaminating food? O a. Wear gloves when working with ready-to-eat foods O b. Remove pits from ch
What should I ask. I am new here
Traduzca VD. al espanol expresiones en ingles
an object of mass 4kg moving with the initial velocity of 20m/s accelerates for 10s and attaind a final velocity of 60m/s calculate the initial momentum​
This phase occurs when the Earth is located between the moon and the sun. During this phase, the sun illuminates the WHOLE side of the moon facing Earth.
PLZZ HELP!! In your own words, explain why is it important to know the fourth amendment and how would it be used today?
helppppp A scientist is designing an investigation to study the impact of UV radiation present in high-altitude habitats on the population of mountain yellow-le
In the Prologue excerpt, why to you think the Wife of Bath asks the pilgrims NOT to be offended at her views as she will portray them in her tale? What is the K