boyiswear boyiswear
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. About how much per pound did the pecans cost?

Respuesta :

jjp1013 jjp1013
  • 13-11-2016
The price of 6.2 pounds of pecans is $56, so divide the price by 6.2 and you will get approximately $9.03 per pound
Answer Link
eudora eudora
  • 12-06-2019

Answer:

The pecans costs 9.03 per pound.

Step-by-step explanation:

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00.

∵ The price of  6.2 pounds pecans =  $56.00

∴ The price of 1 pound pecans = [tex]\frac{56}{6.2}[/tex] = 9.03 per pound

The pecans costs 9.03 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Joe is trying to soup up his dragster. He knows that the time needed for the car to go from 0 to 100 miles per hour varies inversely with the car's horsepower.
Describe two traits that represent a sustainable society and two traits of a nonsustainable society.
- 4>- 10- 3x the answer
Which molecule (carbohydrate, lipid, protein) supplies more ATP one broken down?
which sentence is written in the passive voice? A) Marta was given a note by the teacher to take home to her parents. B) The teacher gave Marta a note to take t
What is these decimal numbers from least to greatest
Plz help .... thank u
Sue buys 8.5 pounds of chicken to make tacos. She uses 0.3 pound of chicken for each taco. How many tacos can Sue make?
scientific revolution turning points
Angela is always forming study groups before tests. What type learning preference might she have?