mskisharocks mskisharocks
  • 10-12-2014
  • Mathematics
contestada

A 9 pound bag of mangoes cost $12.How much does 1 pound of mangoes cost

Respuesta :

Katieplummer Katieplummer
  • 10-12-2014
If 9 pounds cost 12$ you would divide 12$ by 9 to see how much one pound costs. That would be the answer.

12 divided by 9 = .75

One puns would cost .75 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Who owned most of the bonanza farms that developed in the late 1800s? A. Former miners B. Freed slaves C. Small families D. Large companies
What is the diploid number for humans
Which of the following statements describe the purpose of government health laws and policies? Select all that apply
a. What should the time signature be for the b. Every note in this example is (Write the letter name.) c. Circle all eighth notes. d. How many beats does the re
How does the density warm water and Cold water compare
Which statement best explains the relationship between diet and osteoporosis? A. Cholesterol blocks calcium from reaching bone cells. A diet that is high in ch
Use the points (1, -3) and (5, 9) for the following problems. a. Determine the slope between the two points above using the slope formula. Show all work. b.
Let triangle FGH be A right triangle with right angle G and an altitude as drawn.....please help ASAP!!!
The process by which a population becomes better suited to its environment is known as ?
reduce fraction: a^3+a^2b/5a times 25/3b+3a