Seudónimo Seudónimo
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

Alyssa buys a carton of 12 eggs for $1.80. Which is the cost per egg?

A $0.015

B $0.15

C $1.50

D $15.00

Respuesta :

InsertNameHere7575
InsertNameHere7575 InsertNameHere7575
  • 10-03-2021

B is the correct answer!

$1.80 ÷ 12 = $0.15

Please let me know if I am wrong.

Answer Link
AndPeggySchuyler
AndPeggySchuyler AndPeggySchuyler
  • 10-03-2021

Answer: $0.15

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 12 = 0.15

Hope that helped :)

Answer Link

Otras preguntas

what is the inverse of y=4x-2
Which number is equivalent to 16? A.256 B226. C.32 D.18 What value of x makes the equation below true? 7x-1=9 A.2/7 B.8/7 C.10/7 D.16/7
What is the Largest Organism?
what is the full form of ATP Can you help me pls
Consider the $50,000 excess cash.Assume that Gary invests the funds in a one year CD a.What is the CD s value at maturity( future calue)if it pays 10 percent(an
Iron nails do not get rusted when kept in distilled water even for a long time. Give reason
name two salts used in black and white photography
is 0.7142857.... a rational number? why or why not?
write a short note on atp
How do I solve 5+ 5\5 + 5x5-5