puffytutu86
puffytutu86 puffytutu86
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

Write and evaluate an expression for: Music lessons cost $20 a week. How much do 6 weeks of lessons cost?

Respuesta :

jameslester1804
jameslester1804 jameslester1804
  • 10-03-2021

Answer:

$120 dollars.

Step-by-step explanation:

Answer Link
hello22111
hello22111 hello22111
  • 10-03-2021

Answer:

x= $120/ 6 weeks

Step-by-step explanation:

if $20 is 1 week then...:

weeks.......1            6

               -----    =    ----

dollars........20         x

x= $120/ 6 weeks

Answer Link

Otras preguntas

what are the factors for 83
how do you think the division of the Christian church into clergy and laity helped them spread their beliefs?
which greenhouse gas released by refrigerators and air cooling systems causes global warming?
what 15% of the body’s water is used for what?
Suppose a calculator is on sale at a 15% discount if it normally sells for 2999 what is the sale price
What is 2(x - 5) expanded
How many significant digits are in the length measurement 10.01 meters?
There are 138 people seated at the tables in a banquet hall. Each table can seat 12 people. All the tables are full except one. How many full tables are there?
que es el area 18 en el futbol
A bag of taffy contains three flavors: chocolate, maple, and cherry. There is an equal number of each flavour. What is the chance of reaching into the bag and g