Morgan makes and sells bread at a local market. Her
expenses include a fee of $30 per day for a sales booth, and ingredients
cost $0.80 per loaf of bread. On Tuesday, Morgan sold x loaves of bread
for $3.00 each and made a profit of $58.00. Which equation could she use
to determine how many loaves of bread she sold?
0.80X-30=58