Haneenawad700 Haneenawad700
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

If you can buy 5 packs of gum for $4.99 how much does 1 pack of gum cost? (1 mark)

Respuesta :

Hamonangan389
Hamonangan389 Hamonangan389
  • 10-03-2021

Step-by-step explanation:

5 packs = $4.99 => $5

1 packs = $5 ÷ 5

= $1

So, much on 1 packs of gum cost is $1

Sorry, if i wrong. Im newbie in USA server

Answer Link
harrisj43
harrisj43 harrisj43
  • 10-03-2021

Answer:

divide 4.99 by 5 and that should be your answer

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

An item cost $500 before tax,and the sales tax is $45 ..find the sales tax rate write in percentage
PLEASE HELP ASAP 25 PTS + BRAINLIEST TO RIGHT/BEST ANSWER
Please Help! 15 points! If a/b =c/d then c= A) ab/d B) ad/b C)bd/a D)b/ad
Need help on this lowkey
who does a kettle form?
if x = 3 and y = -2, what is the value of the expression x^3-2xy^2? A. 0 B. -51 C. 13 D. -3 E. 33
What’s are qanats, and why are they important?
What did this Nobel Prize Winner do to fight oppression?
1. potetial presidential candidates form exploratary committees 2. ? 3. candidates for each party compete in general elections A. national conventions are held
There are 4 red marble, 2 blue marbles, 3 green marbles, and 10 yellow marbles. What is the the probability of drawing a blue or a red marble? (enter as a decim