carmelletoussaint734
carmelletoussaint734 carmelletoussaint734
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

Publix sells apples and oranges for $0.79 per pound. Marc puts 1.2 pounds of oranges in his cart then adds some apples. The total cost of his apples and orange is $6.27.​

Publix sells apples and oranges for 079 per pound Marc puts 12 pounds of oranges in his cart then adds some apples The total cost of his apples and orange is 62 class=

Respuesta :

aa33
aa33 aa33
  • 10-03-2021

Answer:

D

Step-by-step explanation:

you have to multiply .79 to both a and 1.2. A is wrong because it's saying we need to multiply .79 to 1.2lb. which is the weight of oranges and the total cost of apples and oranges which is 6.27.

Answer Link

Otras preguntas

make F the subject of the formula in the equation ; S=UT+½FT²​
PLEASE HELP!! ASAP, SOS! 'Civil Rights Webquest' Rosa Parks 1. Besides being a seamstress, what other role did Rosa Parks have? 2. How long did the M
What land did the Persian army fail to conquer? Egypt,Mesopotamia,Greece , or Asia Minor
My name is Tom. I am ten. I have got a big family. I have got a mother. My mother's name is Samantha. She is 41. She is a doctor. I have got a father. My father
is 2/3(3/4x-3/2) equal to 1/2x -1
comments favorite math problem​
3. Which would be considered to be a behavioral adaptation? a. The cell walls of diatoms are clear, allowing sunlight to penetrate for photosynthesis. b. A tuna
Lee's goal is to log more than 10,000 steps each day. If she is awake 16 hours a day, how many steps does she need Ito take each hour?
HELP ME PLS NO LINKS
2. What is the center of dilation and the scale factor of the dilation of ABCD to EFGH?