alaynadully alaynadully
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

A store pork sold at 7.26 for 2 pounds and chicken sold at 6.65 for 5 pounds , which has a higher unit price

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-03-2021

Answer:

the pork has a greater unit rate of $3.63

Step-by-step explanation:

You divide each number so that you denominator is one because it is a unit rate.

Answer Link

Otras preguntas

Jermey drew a polygon with four right angles and four sides with the same length . Name all the polygons that he could have drawn
round to the nearest ten thousand 789,091
Mi hermana ______ da la llave (the key) a ti. question 6 options: 1) me 2) te 3) le 4) nos
Mrs. Kennedy is buying pencils for each of 315 students. The pencils are sold in boxed of tens. How can she use rounding to decide how many pencils to buy?
What's the gcf of 84 and 56?
what kind of scientific investigations do not involve experiments?
16/ 3 4 plus 12/ 3 4 equals
When chinas civil war resumed after world war II, how were the Communists able to prevail over the Nationalists
What does -6/7-3/5 equal
The sum of the measures of two complementary angles is 90°. If one angle measures 24° more than twice the measure of the​ other, find the measure of the smaller