Epicmathx
Epicmathx Epicmathx
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 9-minute phone call is $1.35. What is the price of a 16-minute phone call?​

Respuesta :

genan
genan genan
  • 11-03-2021
1.35/9=0.15 which is the amount for one minute so multiple it by 16 to get 16 minutes
0.15x16=2.4 dollars
Answer Link

Otras preguntas

The quotient of a number and ten increased by five
what did john white think the great fire was?
How did the Jamestown colonists affect the local ecosystem? A) They allowed salt water from the ocean to contaminate the supply of fresh water. B) They over-fis
is the principle "separation of powers" evident in the US Constitution?
The store is offering a sale pack of video games for $43.88. What is the unit price of a video game in the sale package
Geometry..two lines that do not intersect
Colby wants to set square tiles on the top of a wooden box the top of the box is a rectangle 7½ inches long and 5½ inches wide. How many ½ inch tiles would Colb
1. A shipping container, in the shape of a rectangular prism, is 7 meters wide, 8 meters tall, and 39 1/2 meters long. What is the volume of the container? A. 2
what made the colonists mad at the british king and his ministers?
Which of the following Founding Fathers is described by this list? Colonial spokesperson in London after the passage of the Stamp Act Member of the Declaration