joshdmoore467 joshdmoore467
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Each piece of candy costs $0.45. If you have $9 to spend on candy how many pieces can you buy?

Respuesta :

Amaiayah
Amaiayah Amaiayah
  • 11-03-2021

Answer:20 pieces

Step-by-step explanation:You have $9 and each(each means to divide) piece of candy costs $0.45

So you have to divide:

$9÷0.45

=20 pieces

Answer Link

Otras preguntas

Find m ∠ J L K ∠JLK.
A heavy crate is pushed across a floor at a constant velocity. Friction is present between the crate and floor. During this motion, the force of friction is _?
What is the first step in the career exploration process? Research post-secondary options. Develop a personal profile. Complete a job application. Do career res
1. Why is environmental science important? Short answer
50 POINTS What is the slope-intercept form of the linear equation 2x + 3y = 6? Drag and drop the appropriate number, symbol, or variable to each box.
Can system of equations be linear and nonlinear
Does anyone know what this awnser is
what countries in africa south of the sahara generally have the least problem w hunger
Martin slowly pours an unknown liquid into a container that originally had some water in it. He is measuring the temperature in the container as he does this. T
What can you infer is the reason fruit flies are the most commonly used organism for this type of investigation