devanmeeks
devanmeeks devanmeeks
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

If 80 pounds cost $4.80 how much does 150 pounds cost.

Respuesta :

ririj50
ririj50 ririj50
  • 11-03-2021

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

80 pounds : 480 cents

1 pound : 6 cents

480÷80=6

1 pound : 6 cents

150 pounds : $9

150×6= 900 cents

900 cents= $9

Please mark branliest :)

Answer Link

Otras preguntas

Should the representation of a state be on population or should it be equal for all? Why?
Solve and graph |w| < 3. Please select the best answer from the choices provided
The angle created by ray OX and ray OZ is angle . The two rays that create YOX are ray OX and ray . The center of the circle is point .
What makes Marlow different from other seamen? O A. He is a wanderer. 0 B. He likes easy answers. O C. He is cheerful. O D. He hates storytelling.
What is the area of the triangle? 15 cm 2 14 cm 2 12 cm 2 24 cm 2
In a classic laboratory experiment, a cart of mass m1 on a horizontal air track is attached via a string over an ideal pulley to a hanging cylinder of mass m2.
i need help on this Asap. i also need an explanation to go with the answer.
Please help me. I don't get this unit and need help. Will crown first correct answer.
Why is globalization bad
Mechanical energy is found by____kinetic energy and potential energy.I don't know what the answer is help? ​