lNEEDHELPWITHMYHW
lNEEDHELPWITHMYHW lNEEDHELPWITHMYHW
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

Sturdy’s paper plates cost $3.12 for 24 plates. Tough’s paper plates cost $4.32 for 32 plates. Which is the better buy?

Respuesta :

chloeannashin
chloeannashin chloeannashin
  • 12-03-2021

Answer:

Sturdy's paper plates

Step-by-step explanation:

Let's see how much 8 plates cost:

Sturdy

24/3=8

$3.12/3= $1.04

Tough

32/4=8

$4.32/4=$1.08

$1.04<$1.08

Because Tough's paper plates costs 4 cents more for 8 plates, Sturdy's paper plates are the better buy.

Answer Link

Otras preguntas

why is Tenzing Norgay famous
The data set represents the total number of tuba players in each of 11 different school band 0,1,3,3, 4, 4, 4, 5, 6, 6, 8 What is the lower quartile of the data
Which two factors contributed to the decline of the South’s economy ? A. The North set up a blockage that made it difficult to export products. B. The railroad
which image illustrates why dark clothing helps to keep you warm on a cool, sunny day?
what is the distance between (1,4) and (4,0) ?
Shays' Rebellion and the Whiskey Rebellion have many similarities. In what way was the the government response different between Shay's Rebellion and the Whiske
I NEED HELP NOW!!!! I'LL MARK YOU BRAINLIEST IF YOU ANSWER!!!!!
Round the following decimal to the nearest tenth.543.67 ◯543.6 ◯543.68 ◯543.7 ◯543.670 ◯544​
Two scientists work together on an experiment
When x = 5, the value of the expression 20/-25+ –2(x – 10) is a.–21 b. –9 c. 9 d. 19