emmabeckham08
emmabeckham08 emmabeckham08
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, Emily notices that it costs
$2.48 for 40 ounces of peanut butter. At this
rate, how much would it cost to buy
70 ounces of peanut butter?

Respuesta :

joleeann3 joleeann3
  • 12-03-2021

Answer:

4.34

Step-by-step explanation:

2.48/40=0.062 per ounce

0.062 x 70 = 4.32 for 70 ounces

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following quadratic regression equations best fits the data shown below?
What is the situation to this inequality -4x-8>-20
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE ASAP!?
Is 3 a solution to 5x+1=6 why or why not
What is the slope of the tine that passes through the points (1/4,3) and (5,8)?
5/13 = 4/y what’s the proportion for y
Does (1, 8 )make the inequality y ≤ 2x + 2 true?
Judy Blume's career as an American writer spans four decades and includes many literary awards. She is most famous for her novels geared toward pre-teens. One n
I will mark brainliest, I need an explanation bigger than 4 sentences, please. How did automobiles affect businesses and the economy? How did automobiles affect
Needing answerrrrs! Thanks!,