purpzet831 purpzet831
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

Joseph bought a 2 pound bag of coffee for $14.95. What is the price per ounce?

Respuesta :

Rileygrey245
Rileygrey245 Rileygrey245
  • 12-03-2021

Answer:

0.46 or 0.47

Step-by-step explanation:

A pound is 16 ounces

16 x 2 = 32

14.95 ÷ 32 = 0.4671875

Since cents only goes to the top ten, depending on the question, it will either be 0.46 or rounded to 0.47

Answer Link
rudenkoyanna rudenkoyanna
  • 12-03-2021
Divide it asd you should heft the answer
Ver imagen rudenkoyanna
Answer Link

Otras preguntas

Difference between compound and bond? (Ex. Ionic Compound vs Bond)
The respiratory system supports the skeletal muscular system by: A) breaking down the glucose to release energy. B) transporting oxygen needed to release energy
If h(x) is the inverse of f(x), what is the value of h(f(x))?
How do u do 2/3h+2=h
who is the president in mexico?
What two categories can pure substances be classified into
Movement of a stationary object definition
Earlier studies were more slanted toward a. the upper class. c. Caucasian males. b. teenagers in school. d. Caucasian females.
The process of _____________ is modeled in the plant cell diagrams seen here
Plz help! I don't get it! How do I see l