malacath7056 malacath7056
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost 0.59 per pound. Create an equation that could be used to find the total cost of y of x bananas

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 12-04-2021

Answer:

y = 0.59x

Step-by-step explanation:

Cost per pound of banana = $0.59

If Number of banana's = x

Total Cost of an item = price per item * number of items

Therefore,

Total cost, y = price per pound of banana * number of bananas

y = 0.59 * x

y = 0.59x

Answer Link

Otras preguntas

What is the process of learning to live without drugs called?
What joints do we use when lifting weights?
An investment of $2000 in a bank account doubles every five years. The function that models the growth of this investment is f(x)=2000•2^x, where x is the numbe
The points given in the table lie on a line.fund the slope of each line
find decimal notation. 0.6%=
Gravity and friction are two kinds ofa.inertiab.forcesc.massesd.gravity
why do all normal cells in human body have same number of chromosomes?
Can someone plz help me with the bottom part
Kelp and other various types of seaweeds are examples of ________ .a. green algaeb. blue-green algaec. brown algaed. yellow algae
The man responsible for devising the modern scientific classification system still in use today is ______ .a. Carolus Linnaeusb. Sir Harry Johnstonc. Albert E