taylorshaneka55
taylorshaneka55 taylorshaneka55
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

Michelle brought an apple cut in 4 for $0.10 per piece. How much should she pay for 3 dozen pieces​

Respuesta :

riveringregret riveringregret
  • 10-05-2021

Answer:

$0.10 per piece means $0.40 for 1 apple there are 12 in a dozen so multiply it by 12 which would be $4.80 for a dozen multiply again by 3

$14.40 for 3 dozen I'm pretty sure

Answer Link

Otras preguntas

yesterday grace drove 28 1/2 miles she used 1/4 gallons of gasoline.what is the unit rate for miles per gallon
What type of response did the Curtis Act evoke from the Five Civilized Tribes
2n+5=20?????????????
Eukaryotic cells are much larger and have more specialized functions than prokaryotic cells because they contain___________, which take up space and carry out s
Bashir works in a weather station and has launched a weather balloon. The height of the balloon is 4 kilometers and it is 1 kilometer from the station. In kilom
What is the Malthusian theory?
Which document guarantees individual freedoms such as peaceful assembly and a speedy trial?
If 23.7 g of Al(OH)3(s) are mixed with 29.5 g of H2SO4(s) and the reaction is run, answer the following questions: (a) What is the limiting reagent? (b)
Primary smooth muscle in normal inspiration
PB is a line segment on a number line. It has enpoints at -2 and 12. What is the coordinate of it's midpoint ?