JovanyG26 JovanyG26
  • 10-05-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 cans of cat food cost $40.00 then
how much would it cost for 60 cans ?

Respuesta :

frannievans0
frannievans0 frannievans0
  • 10-05-2021

Answer:

$200.00

Step-by-step explanation:

because if you do a ratio:

12=40

60=?        

60 divided by 12 is 5, and whatever you do to the top you must do to the bottom, so then you gotta do 40 times 5=200

Answer Link

Otras preguntas

How might a citizen in a non-democratic system view a democratic government?
what type of power threatens the use of military action to influence the behavior of another country? a. Tactical power b. Hard power c. Coercive power d. Soft
Write the number as a square. 1c) 5 19/25
(1) Suggest one other safety precaution the teacher should take. (1) (b) The teacher wore safety glasses and used tongs to handle the elements Help quick ​
There are how many perfect intervals? a.1 b.2 c.3 d.4
What is the greatest challenge of deep-sea exploration? Support your answer with at least 4 facts.
Given the exponential growth function †(x) = 75(1.0025)* What is the initial value of the function? What is the growth factor, or growth rate of the function (a
Help with #12 please
Timothy is preparing a stuffed Tofurky while Robert is preparing drummettes. It takes two minutes to cook the drummettes in the microwave or eighteen minutes in
-7(-4w - x + 5) Use the distributive property to remove the parentheses