elena43350
elena43350 elena43350
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

Martin paid $6 for4 avocados at a farm stand. He wants to know what the price would be if he bought 6 avocados

Respuesta :

barronmichelleflores barronmichelleflores
  • 11-05-2021
it would be $9 for 6 avocados
Answer Link
buckyiscoolasf
buckyiscoolasf buckyiscoolasf
  • 11-05-2021

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

divide 6/4 to get the price per avacado so its $1.5 per avacado.

multiply 1.5 x 6 = 9

Answer Link

Otras preguntas

A game consists of rolling a colored die with three green sides, two red sides, and one blue side. A roll of a red loses. A roll of blue pays6.00. A roll of
In the final stages of ______, a patient's immune response is severely diminished. a. Smallpox. b. Cancer. c. Aids. d. The common cold.
The factory produces sewing machine parts. During one week they produced 345,298,452 and 388 parts per day. What was the average number of parts produced each
330 pages ___________ 3/4 hour
Identify two factors that can produce metamorphic rocks
What are four things that Cells can do to maintain homeostasis
Compasses do not work at the magnetic poles. The magnetic field at these poles is vertical.Which choice shows the punctuation and/or conjunction needed to corre
What current leader would you choose to write an epic about,and why??
if a jar of honey sits for a long time, sugar may crystallize in the jar.describe two possible cause for this crystallization?
In "Shall I Compare Thee to a Summer's Day?" Shakespeare claims that the object of his sonnet will be immortal because A. she'll live on in his poem. B. he'll a