learningmathshshs learningmathshshs
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

a store charges by the pound for candy. if it costs you 10$ for 4 pounds of candy, how much will it cost you for 15 pounds?

(help! i need the work too please ! :) )

Respuesta :

erick144hz
erick144hz erick144hz
  • 11-05-2021

4x10=40 16 with a remainder of 1

Answer Link
csmith531989
csmith531989 csmith531989
  • 11-05-2021

Answer: I think it is $37.50

Step-by-step explanation: You first have to divide 10 by 4 to know how much money it was for 1 pound and I got 2.5. Then I multiplied 2.5 by 15 to get 37.5 which is $37.50.

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line with equation y-3=-1/2(x-2)
Develop a program so that the output will produce the following : the circumference of the circle is 33.912 the area of the circle is 91.5624.
Need help on Geometry.​
A recipe says it takes 2&1/2 cups of flour to make a batch of cookies. How many cups of flour are needed to make 3&3/4 batches of cookies? I got 9&3
From your data, what factor(s) affect the speed of a wave? Explain your reasoning.
Determine the force between two long parallel wires, that are separated by a dis- tance of 0.1m the wire on the left has a current of 10A and the one on the rig
which simplified equation is equivalent to the equation below 15x-5+x=-47
If someone offered to give you a $500,000 noninterest-bearing note that was due 5 years from today. (you will receive only one $500,000 payment three years from
Overhead includes all except _____________________. [A] salaries [B] rent [C] variable cost [D] taxes
A solid uniform cylinder of mass 4.1 kg and radius 0.057 m rolls without slipping at a speed of 0.79 m/s. What is the cylinder’s total kinetic energy?