GiaTeyy2437 GiaTeyy2437
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

Complete the equation to show the relationship between the price and the weight w . P= _ w

Respuesta :

MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 14-05-2021

Answer:

[tex]p = 0.3w[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]w \to weight[/tex]

[tex]p \to price[/tex]

[tex](w,p) = (12,3.60)[/tex]

Required

The equation

First, we calculate the unit ratio (k)

This is calculated by dividing price by weight

[tex]k = p/w[/tex]

[tex]k = 3.60/12[/tex]

[tex]k = 0.3[/tex]

Recall that: [tex]k = p/w[/tex]

Make p the subject

[tex]p = kw[/tex]

Substitute [tex]k = 0.3[/tex]

[tex]p = 0.3w[/tex]

Ver imagen MrRoyal
Answer Link

Otras preguntas

For many years, there were very few women among the Chinese immigrants. Why?
Which letter on this map identifies the city where revolutionaries stormed the Bastille? A D H N​
The process which goes beyond hearing is called __________. A) mind reading B) appreciative listening C) active listening
How does the word mercurial accurately describe Mercutio's personality? How can his behavior be described as volatile or unpredictable? Be sure to use at least
What removes all other sins? BaptismConfirmation Eucharist Reconciliation​
What do good bacteria do and what do harmful bacteria do?
PLEASE HELP MEEEEEE!!!?
Plss help if you I don’t how to find the answer
Find the sum of the first 10 terms of the given sequence.-3,-15,-75,375,-1875
what is question mark​