inkap413 inkap413
  • 10-06-2021
  • Mathematics
contestada

The cost to purchase 3 sandwich rolls is $0.48. How much will it cost to
purchase 20 rolls?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-06-2021

Answer:

$[tex]3.2[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]0.48[/tex] ÷ [tex]3[/tex] = [tex]0.16[/tex]

[tex]0.16*20=3.20[/tex]

Hope this helps

Answer Link
vincentelui
vincentelui vincentelui
  • 10-06-2021

Answer:

$3.2

Step-by-step explanation:

one roll cost 0.48 ÷ 3 = 0.16

so 20 rolls cost 0.16 x 20 = 3.2

Answer Link

Otras preguntas

solve for p in the literal equation 8p+5r=q
if the coefficient of friction is root 3 the angle of friction is ​
HELP ME PLZ, I GIVE BRAINLIEST TO THE PERSON WHO GET'S IT RIGHT
The ruler should be someone that has complete power and cannot be overthrown if the people are unhappy. Agree or Disagree
If you get this, you are a critical thinker. I enter the bedroom. There are 34 people. You kill 30. How many people are in the bedroom?
What is the value of the function, f(x)=x^2-5x when x=-5 ?
AC CE and D is the midpoint of CE. IF CE 10x + 18, DE =7x -1, and BC = 9x - 2, find AB, AB =
The idea that people behave in odd ways on a full moon is an example of a limitation of science. a characteristic of science. pseudoscience. scientific knowledg
sun^4A+sin^2Acos^2A=sin^2A​
Similar triangles vs con congruent explanation