pooping8
pooping8 pooping8
  • 10-06-2021
  • Mathematics
contestada

Jennifer paid $3.75 for 3 doughnuts. What is the unit price for the doughnuts?​

Respuesta :

sreedevi102
sreedevi102 sreedevi102
  • 10-06-2021

Answer:

Cost of one doughnut = $1.25

Step-by-step explanation:

Doughnut           Cost

  3                       3.75

   1                         x

[tex]\frac{3}{1} = \frac{3.75}{x}\\\\3 \times x = 3.75 \times 1\\\\x = \frac{3.75}{3} = \$ 1.25[/tex]

Answer Link
depresso13
depresso13 depresso13
  • 10-06-2021

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

We need to find the cost of one doughnut.

the total price is $3.75

3.75/3 = 1.25

each doughnut costs $1.25

Answer Link

Otras preguntas

Estimate. 56 × 324.plizzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz i need it ASAP';,./!
10 Points!! Need Help ASAP A carwash charges $8 per car and can wash at most 10 cars each hour. The amount the carwash earns in an hour depends on the number of
plzz help asap What was the ultimate impact of U.S. participation in World War I on Germany and its allies? American forces ended the stalemate on the wester
Help with math please!
Find the distance between (-2,-3), (2,-4)
what is a constellation?​
What is the pH level of bleach?
Which measure is equivalent to 110mL?
What is (2/7x-7)+(1/7x+8)
Rewrite the system of equations in slope-intercept form. y – 5 = –4x, 3y – 9 = –6x