lucianaochoa0952 lucianaochoa0952
  • 11-06-2021
  • Mathematics
contestada

heeeeeeeeeeeeeellllllllppp

heeeeeeeeeeeeeellllllllppp class=

Respuesta :

surjithayer10otahza surjithayer10otahza
  • 11-06-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

let price of  one pretzel=x

price of one soda=y

3x+4y=11.25   ...(1)

5x+2y=8.25    ...(2)

multiply by 2

10x+4y=16.50   ...(3)

(3)-(1) gives

7x=5.25

x=0.75

from (1)

3(0.75)+4y=11.25

2.25+4y=11.25

4y=11.25-2.25

4y=9

y=9/4=2.25

cost of one pretzel=$0.75

cost of one soda=$2.25

Answer Link

Otras preguntas

1 over 2 rational or irational
a pulley of radius 0.9m is used to lift a bucket from the well. if it took 3.6 rotations for the pulley to take water out of the well,how deep is water in the w
Mandate of Heaven definition
Wang Company accumulates the following adjustment data at December 31. For each item, indicate the (1) type of adjustment (prepaid expense, unearned revenue, ac
Why can we have faith in our scientific understandings? Why or why not?
tina is the sole owner of tina's lawn mowing, incorporated (TLM). In one year TLM collects $1,000,000 from customers to mow their lawns. TLM equipment depreciat
Cell theory states that A) All cells have nuclei that contain genetic information B) All cells regenerate and have the same structures. C) living organisms are
List all the factors of 84​
These are two separate questions by the way :) 1. 2v +8 < 3y + 1 2. - 7m - 16 >= - 2(7 + 3n) - 2
8. Synthesize What do you think was Mann’s overall purpose for writing this text? Cite reasons and evidence for your answer.