jkanika239 jkanika239
  • 11-06-2021
  • Mathematics
contestada

If good pizza cheese cost $8.00 for 300g, write an equivalent rate for the cost of 100g.
I need some help figuring this out.

Respuesta :

jamietakash1
jamietakash1 jamietakash1
  • 11-06-2021

Answer:

$2.67

Step-by-step explanation:

8 / 3 = $2.67

Answer Link

Otras preguntas

how do i write a word problem for $3.00 divided by $0.25
Solve this proportion 10/8=n/10
What would happen if cytokinesis took place before mitosis?
find decimal notation. 0.6%=
Terry has between 50 and 100 pennies and her piggy bank. She can count them two at a time and come out even. She can also count them three and five at a time an
Solve this proportion 10/8=n/10
What is the fewest number of sides a polygon can have?
Why are there fewer traditional economies today?
find the buying price of each of the following when 5% sales tax is added on the purchase of;1. a pillow for RS. 60 2. two bars of soap at RS.25 each
why is 5/12 greater than 3/4