scott147804
scott147804 scott147804
  • 10-07-2021
  • Mathematics
contestada

An apple cost $6 and a peach costs $3.Mr Joe paid $60 in all for 12 fruits. How many of apples did he buy?​

Respuesta :

khumac2019
khumac2019 khumac2019
  • 10-07-2021

Answer:

8 apples

Step-by-step explanation:

costof 8 apples=48

cost of 4 peaches=12

Answer Link

Otras preguntas

Symbols and motifs can be contrasted in all of the following ways, except: Select one: a. Now vs. Later b. Sun vs. Darkness c. Top vs. Bottom d. Light vs. Dark
who are the members of Eli's family? How old are the children? Who made it to the compound and who did not?
Which of the following technologies use the lever? A) Inclined Plane B) Spring C) Pliers D) Wheel
What is the probability of these events when we randomly select a permutation of {1,2, ..., n} where n≥4? a) 1 precedes 2 c) 1 immediately precedes 2 d) n prece
The transfer of energy through empty space is calleda. conductionb. convection.c. radiationd subductionPlease select the best answer from the choices provided​
The automobile company announced that the average price of next year's models would decrease four-tenths of one percent, amounting to about $72, as compared wit
Two wheels, each with the same radius R and the same total mass M, are rotating about their fixed axles. Wheel A is a hoop with all the mass very near the rim.
Cognitive behavior therapy techniques include all the following except
When designing a training program, the fitness professional should consider the performers ?
What are close-toed shoes least likely to provide protection against?