bmccoy4845 bmccoy4845
  • 10-08-2021
  • Mathematics
contestada

a store sells a 1 1/4 pound of turkey for 9 dollars what is the unit price of the turkey in the package

Respuesta :

ekanayakendb
ekanayakendb ekanayakendb
  • 10-08-2021

Answer:

7.20 dollars

Step-by-step explanation:

1 1/4 can be expressed as 5/4 ((1*4+1) /4)

If price of 5/4 pound of turkey = $9

Price of 1 pound of turkey = $9 / (5/4)

( Same way you'd divide the price of 2 pounds by 2 to get the price of 1 pound)

$9 / (5/4) = $7.2

Answer Link

Otras preguntas

By the early 700s, the Islamic empires stretched from what two countries?
Which Renaissance writer also worked as an adviser, or courtier, to royalty?
In which part of Africa do you think groups had the best opportunities to trade by sea
What would have been the likely consequences for the United States if other western powers had divided China into colonies instead of accepting the open door po
what were the two main functions of a Greek festival?
Which event marked the beginning of the Middle Ages
If the area of a park is exactly halfway between 2.4 and 2.5 acres,what is the area of the park?
The Manchurian incident was the beginning of Japanese aggression in Asia and led to war with
How can you take a picture of work on here?????
Which of the following was a push factor that encouraged people to leave England? A. the attraction of fertile land B. religious persecution C. the desire fo