28j46mcdnb 28j46mcdnb
  • 10-08-2021
  • Mathematics
contestada

2 cans of beans cost 98¢ how many cans can you buy for $3.92?

Respuesta :

nikolairodgersUwU
nikolairodgersUwU nikolairodgersUwU
  • 10-08-2021

Answer:

4

Step-by-step explanation:

may i have brainliest

Answer Link
jjuanajorge
jjuanajorge jjuanajorge
  • 10-08-2021
You can buy 8 cans for $3.92

0.98 divided by 2 = 0.49
3.92 divided by 0.49 = 8

8x0.49=3.92
Answer Link

Otras preguntas

How do I graph inequalities
What is the former name of the Manhattan area?
Marcie wants to enclose her yard with a fence. Her yard is in the shape of a triangle attached to a rectangle. Yard is shaped like a square and a triangle. The
The cost of 3 scarves is $26.25 what is the unit price?
How do ocean currents and large bodies of water affect climate?
Are most earthquakes and volcanoes located near the center of of continents or near the edges?
When is the product of two nonzero integers less than or equal to both of the two factors?
What energy transfers happen when you cook sausages on a camp fire burning wood?
Why did some americans support civil service reform
Are most earthquakes and volcanoes located near the center of of continents or near the edges?