kaylatrapphouse kaylatrapphouse
  • 10-08-2021
  • Mathematics
contestada

Sally paid $6.50 for 2 ounces of cinnamon. If there are 16
ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per
pound?

Respuesta :

eleanordewfall
eleanordewfall eleanordewfall
  • 10-08-2021

Answer:

52 dollars.

Step-by-step explanation:

2 ounces = 6.50

÷2 ÷2

1 ounce = 3.25

3.25 x 16 = 52 dollars.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 10-08-2021

Answer:

52 dollars per pound

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

6.50 dollars       x dollars

------------------- = ------------------

2 ounces            16 ounces

Using cross products

6.50 * 16 = 2x

Divide each side by 2

6.50 *16/2 = x

52 =x

Answer Link

Otras preguntas

what role did the French and American navies playing the Battle of Yorktown ​
Imagine what your ideal school would be like, describe it in Spanish, and draw it on a big poster.
1 point What is 3V45 expressed in simplest radical form? a. 615 b. 2715 c. 9/5 d. 515 b Ο Ο Ο Ο d
Why would a person be considered an "outlier"?a. if they had a different opinion than ninety-five percent of the nationb. if they had the same opinion as ninety
Work out the size of angle x
I NEED A SERIOUS ANSWER. THANK YOU!!
Solve 2 2/5 - 1 1/2 .
For every 15 seventh graders in band, there are 20 eighth graders. What is the ratio of eighth graders to seventh graders?
Why is agility important in basketball and what are some examples..
Alex threw a ball into the air. Its height (in feet) above ground after x seconds is given by f(x) = –2(x – 4) + 23. What's the maximum height of the ball above