hannahforgett9 hannahforgett9
  • 11-08-2021
  • Mathematics
contestada

a 9-ft roll of wrapping paper costs $6.48, what is the price per inch?​

Respuesta :

eunice1234
eunice1234 eunice1234
  • 11-08-2021

Answer: $0.06 per inch

Concept:

When encountering questions that ask for unit price, follow the statements to get the answer. For example, this question asks the price per inch. Therefore, in the actual answer, use the total price given divided by the number of inches.

Solve:

Price = $6.48

Inch = 9 × 12 = 108 in

  • 1 ft = 12 inch

Price / Inch = 6.48 / 108 = $0.06 per inch

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

Answer Link

Otras preguntas

Put the sentence in correct order.
the right lung has ________ lobes, and the left lung has ________ lobes.
Which characteristics are MORE often shared by people belonging to the same ethnic group than people belonging to the same religious group? Select all that appl
write 3 paragraphs about positive Ways to Feel Better about Yourself
Which of these is a unique use of beta particles? A. CT scanners B. Tracing chemicals in the environment C. Killing bacteria D. Smoke detectors​
I desperately need this answer. Thank You so much and have a great day
Rinaldo’s dad left a handwritten will that he had prepared by himself in his own handwriting. He left everything to his dog Rusty. Which type of will is this?
Approximately 3.85 billion years ago, a group of single-celled microorganisms known as __________ were alive, reproducing, and evolving.
what is 3x-4y= -24 answer
Pre-Algebra simple question​