aaliyahcampbell2006 aaliyahcampbell2006
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

A farmers' market sells organic locally grown beans for $1.25 per pound. How much more would it cost to buy 3 pounds of beans at the farmers' market than at the store?

Respuesta :

foyatarega foyatarega
  • 10-09-2021

Answer: 3.75

Step-by-step explanation: If one pound is 1.25 multiply 3 by 1.25

Answer Link

Otras preguntas

Differential survival and reproduction is best described by which term? a. natural selection b. creationis
Why did rhetoric play an important role in higher education in ancient rome?
Explain how icons and excommunication helped lead to a split between rome and constantinople
Consider a radioactive sample with a half-life of one week. How much of the original sample will be left at the end of the third week?
Describe the growth and development of the rail industry and what impact it had
In “everyday use” by alice walker, how does the author’s use of two types of language add to her characterization of the narrator?
2 example of how humans have impacted the biosphere.
Write an argumentative essay either in support of the use of dietary supplements or against their use. Use the information from the texts in the passage set to
I need help with #75. The Diagram above shows the number of students who study one, two, or all three of the language as shown. If 21 students study French how
Which is an example of general semantics? a.the study of why an advertisement causes people to buy the product b.the study of altered meaning of words within