313frdetroitmichigan 313frdetroitmichigan
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

Help will give Brainly points

Help will give Brainly points class=

Respuesta :

Mumit23 Mumit23
  • 10-09-2021

Answer:

[tex]\sqrt{35}[/tex]

Step-by-step explanation:

By Pythagoras theorem,

1^2+x^2=6^2

or, x^2=36-1=35

or, x=[tex]\sqrt{35}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Problem page a light bulb consumes 2400 watt-hours per day. how many watt-hours does it consume in 3 days and 6 hours?
Write three examples of the progressive form of verbs
Which statement best describes a typical difference that could be found between the “Analysis” and “Conclusion” sections of a lab report? Only the “Conclusion”
The factory system was first introduced in which industry? select one: a. cotton spinning b. wool textiles c. ironworks d. cotton weaving e. coal mining
The cost per pound is described as the unit price. If 2 lbs of meat cost $4.88, what is the unit price for (cost for 1 lb of meat)? Enter your answer as a decim
What is the FIRST action you should take if you suspect there has been a fraudulent charge on your credit card?
what is the given value of y in the equation 6.4x+2.8=44.4 when x is 3?
Which statements are true of all scientific endeavors? Check all that apply. All scientific endeavors are time consuming. All scientific endeavors are expensive
Please Help!!!!! Is the square root of 2 over 8 rational or irrational?
Reward:10 points:brainiest answer.