madisonnichole56 madisonnichole56
  • 11-09-2021
  • Mathematics
contestada

Kate bought a bag of grapes that was 3.2 pounds. The bag of grapes cost $6.24. What was the price per pound for the bag of grapes.

Respuesta :

umaira1901 umaira1901
  • 11-09-2021

Answer:

$1.95

Step-by-step explanation:

3.2 pounds -> $6.24

1 pound -> $6.24÷3.2=$1.95

Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression. 11c + 3(-5c + 4d)
How did the Declaration of Independence happen
how did english culture influence chaucer?
Which statement about the Islamic Golden Age is a fact rather than an opinion? (1) Islamic medicine was more advanced than Chinese medicine. (2) Poetry and lite
what is 2.1 rounded to the nearest tenth?
A store is having a sale to celebrate president day. Every item in the store is advertised as one fifth off the original price of $140, what was it's original p
contains elements in the solid, liquid, and gas phase a. alkali metals b. alkaline earth metals c. transition metals d. halogens e. noble or inert gases
The Math Club plans to pay a visitor $280 to speak at a fundraiser. Tickets will be sold for $7 each. Find an equation that gives the profit/loss for the event
Simplify the expression. 11c + 3(-5c + 4d)
(a + 2b + 3c) − (4a + 6b − 5c) is equivalent to? Can you please explain with some details?