mvald011 mvald011
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $3.12 per kilogram. Is the total cost of the apples proportional to the total mass?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 13-09-2021

9514 1404 393

Answer:

  yes

Step-by-step explanation:

A fixed cost of dollars per kilogram means cost is proportional to mass. The total cost is found by multiplying that "unit rate" by the total mass of apples.

Answer Link

Otras preguntas

-1/4 + -3/8 show your work
Choose two that are true about fungi. * 2 points Ringworm is a fungi. They transmit viruses and bacteria to humans. They are biotic West Nile is a fungus.
Soy sauce is a traditional, dark Asian sauce that is made from soy. This sauce will add a salty flavor to the dish. There is no need for other seasoning. What
-3 < 0 True False anwser plz
How do you find the maximum acceleration on a graph?
Compare the Incarnation of Christ and the inspiration of the Bible, showing how God kept sin and error from both. Use complete sentences.
QRST is a rectangle. If RT = 4x - 16 and SQ = x + 5, find the value of x.
I NEED HELP PLZ I WILL GIVE THANKS AND BRAINLIST
How many solutions does this equation -2(x+3)= 1/4x- (5-x) have?
Express 63/50 as a percent. Make sure to label your answer with %.​