graciepieduncan graciepieduncan
  • 12-10-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Tom bought a Paqui #OneChip Challenge for $3.50. He also bought some water for $2.50 per gallon.
He spent $12 total. How many gallons of water did he buy?

Respuesta :

ares93
ares93 ares93
  • 12-10-2021

Answer:

he bought 3 gallons of water

Answer Link
rcd2tw46y6
rcd2tw46y6 rcd2tw46y6
  • 12-10-2021

Answer:

3.4 gal

Step-by-step explanation:

12-3.50=8.50

8.50/2.50=3.40

Answer Link

Otras preguntas

The Beginning of Brown James and Noel sat on the steps of their new house. It was going to be a hot day, but the boys preferred sitting outside to unp
The school band had 2 shows last week. The first show had 400 people attending. The second show had 100 people attending. Which ratio correctly compares the nu
Why did people first begin flocking to Cape Town in the 1890s? A. Gold was discovered. B. Equal rights were available. C. Cape Town was a
In a certain state, license plates consist of three letters followed by three numbers. a. how many
a rectangular field has dimensions of (2x-3) yards and (x+4) yards. the area of the field is 285 square yards. what are the length and width of the field?
The study of the sound system of language, including how words are pronounced is known as _____.
Eunkyung's oven is dirty, and it smokes whenever she bakes anything. eunkyung is worried that it will catch fire, so anytime smells smoke while baking, she quic
helpppp pleaseeeeeeeeeeee
Can ratios have decimals in them or do all the numbers have to be integers? E.g. is 7.8:1.3:6.5 a valid ratio?
Write an equation that involves multiplication,addition, contains a variable and has a solution of 8.