blondieb3313 blondieb3313
  • 13-10-2021
  • Mathematics
contestada

If one pound of apples cost 50 cents about how much would one apple cost

Respuesta :

rspill6
rspill6 rspill6
  • 13-10-2021

Answer:  It depends on the weight of an apple.  If 1 apple = 0.50 lb, then 1 apple costs $0.25

Step-by-step explanation:

We need to know the weight of one apple.  If one apple weighed 0.5 lb, on the average, then:

($0.50/lb)*(0.5 lb/apple) = $0.25/apple

Answer Link

Otras preguntas

how to write on a football match between two teams​
Which of the following is a polysaccharide often responsible for providing structure to plants? A. Amylose B. Cellulose C. Glucose
Why are models and a common set of units important for scientists?
please help ! Easy 7th grade math ! It’s talking about integers!
B. How does the appearance of a seed on the SIMULATION pane chan nce the seed has sprouted?
Scholars in Petrarch’s time were discovering_____________. Please answer.
If 2x=4(5−2x), then x =
If BC = 5x − 15, CD = 4x, and BD = 8x + 4, what is BD? Simplify your answer and write it as a proper fraction, mixed number, or integer. Could you please type i
Suppose a radio signal (light) travels from Earth and through space at a speed of 3 × 108/ (this is the speed of light in vacuum). How far (in meters) into spac
Genes are section of DNA that code for a particular trait. Genes are