iDetectYT3258 iDetectYT3258
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Tim bought 3.6 pounds of flour for a cake and paid $8.50. What was the cost per pound?

Respuesta :

minecraftknowsall
minecraftknowsall minecraftknowsall
  • 10-11-2021

Answer:

$2.36

Step-by-step explanation:

To find the price per pound is super easy. Just divide the price by the given pounds:

8.50/3.6=2.361=$2.36

Hope This Helps!

Answer Link

Otras preguntas

Try it ah Inequality Graph the solution set for the inequality y > 2x-5 by following these steps: y X y 4 Step 1: Identify the slope and y-intercept. y-inter
What are the equations of the asymptotes for the functiony=tan2pix where 0
I need help with this​
can anyone solve it the picture is given below.can you solve all this questions​
Which method helps prevent communicable diseases A. Hospitalization B. Immunization-exemptions C. Vaccination education D. Disease diagnosis
At the end of "Fish Cheeks," what does the narrator realize about the meal her mother made? A. The meal is meant to teach the narrator a lesson about shame. B.
What did the Supreme Court rule in maryland
State the conditions under which geometric mean cannot be found
what is architecture?​
6.3 What is the difference between the universe and the galaxy?​