ubaldo7068 ubaldo7068
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy 12 cans for $9.00 or 4 cans for $3.00.


SHOW YOUR WORK please

Respuesta :

itdoesntmatter101 itdoesntmatter101
  • 10-11-2021

Answer:

Both are equal prices per can

Step-by-step explanation:

9/12 = 3/4 = .75 per can

3/4= .75 per can

Answer Link

Otras preguntas

A factory makes 3.7 kilograms of chocolate pie filling per minute. How many kilograms of pie filling will the factory make in 5.5 minutes? ANSWER ASAP !
Help please ! How did The Great Compromise settle the differences between those who favored the New Jersey Plan and those who supported the Virginia Plan? A. Al
What is released into the neuromuscular junction to produce a muscle contraction?
Which best explains how Dmitri Mendeleev organized elements in his periodic table? O A. Elements were ordered based on their discovery date. O B. Elements were
What was the influence of the Aztecs, Olmecs, and Mayans as their influence applies politically and socially to early American Civilizations
Write the ratio as a fraction in lowest terms.$40 to $22​
The coordinates of the vertices of a triangle are P(- 5, 3), 0(7, - 2) , and R(10, - 1) . Find the length of the midsegment that is parallel to overline PQ .
historical development of computer​
An unknown compound is composed of 65.44% C, 29.07% O, and 5.49% H. A sample weighing 5.34 g, when dissolved in 60.00 g H2O, lowers the freezing point to -0.600
Why did the elephant laugh at Tarzan?