smithaeriana63 smithaeriana63
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

mike bought a 24 pack of mountain dew for $8.40. write and solve an equation to calculate how much each indivdual can soda cost

Respuesta :

rayhanlodhi rayhanlodhi
  • 11-11-2021

Answer:

$0.31

Step-by-step explanation:

You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!

Answer Link

Otras preguntas

What is (2x-3) squared?
2.375 divided by 0.05
what were some of the common occupations,cultural practice and traditions in the south Carolina  colony
i dont get what evaluate 11.4n when n=5,n=6.5,and n=10.Please help
what is 35 5/7 multiplied by 3.14 or multiplied by 22/7
Most prokaryotes contain a single, circular DNA molecule. True or false ?
President Woodrow Wilson's statement "The world must be made safe for democracy" was made to justify his decision toa. end United States imperialism in Latin Am
if y=6x and x=1.5 find y
what were some of the common occupations,cultural practice and traditions in the south Carolina  colony
what is one reason that the offspring resulting from breeding the sheep with an unrelated sheep would not all be the same