xnt xnt
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Burns purchased 12 ears of corn for $5.76. What is the price per ear of corn?

Respuesta :

igeist01
igeist01 igeist01
  • 11-11-2021

Answer: 0.48

Step-by-step explanation: 5.76 divided by 12 equals 0.48 because that determined how much an ear of corn costs.

Answer Link
Sisiaiias Sisiaiias
  • 11-11-2021
$5.76 / 12 = $0.48

The price per ear of corn is $0.48
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following ratios is not equivalent to the ratio 5/6  Explain10/12, 13/14, 15/18, 25/30
j+18/-4=8 equals what?
Divide.Be sure your answer is in simplest form.12 divided by 4/5=__3/4 divided by 7/8=__8 divided by 6/7=__8/11 divided by 4/7=__4 divided by 5/7=__3/4 divided
Cell: ? Tissue: ? Organ:? Organ system: ? Organism: ? Define these terms in relation to each other
which expression must be added to 3x-7 to equal 0
What is Prime factorization of 153
How do geographers determine the locations of places?
What is Prime factorization of 153
Underline the subodrinate clouses Before he could go swimming, Ali packed his towel. The twins asked Dad to turn up the heating as it was cold. After drinking h
Solve the system by substitution method X=-4y+4 3x-7y=-7