samiam75217 samiam75217
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 10 candy cost $35. How much candy can I buy with $20

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 11-11-2021

Answer:

6 candies

Step-by-step explanation:

(find unit rate, cost / quantity)

35/10 = 3.5

20/3.5 = = 5.7142857142857

candies cannot be in decimal so you must round to the nearest whole

Answer Link

Otras preguntas

Plz help Math. A and B are question not answers
Curtis lives 9 miles away from Jean. If Curtis can ride his bike at a constant rate of 12 miles per hour, how many minutes would it take Curtis to ride his bik
the quotient of ten to the power and ten cubed
The Bill of Rights’ sole purpose is to reduce the rights and freedom of it citizens. T or F
The brain and spinal cord make up the (A) reflex pathway (B) Peripheral nervous system (C) Central nervous system (D) The fight-or-flight response
A bedridden patient must be turned, moved, or repositioned every ___ hours. a. 2 b. 4 c. 6 d. 12
An appositive __________. functions as the indirect object of a verb replaces a noun or a pronoun indicates which one or what kind identifies or renames another
I varies inversely with x and x=3.25 when y=4.5 what is the value of the x when y=3.75 A) 5.2 B)3.9 C)2.7 D)3.2
Which statement describes the impact of World War II on Native Americans?
Which nations claimed the Oregon country? How did John Quincy Adams resolve the claims?